42-200 Częstochowa
ul. Dąbrowskiego 1
tel. (0-34) 324-36-38
e-mail: biuro@gaudemater.pl
mapa dojazdu
Polska  Angielska

Wyszukiwarka

XX Festiwal 'Gaude Mater'


XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

30 kwietnia - 6 maja 2010



Ars Sacra - Dialog Kultur

Honorowy Patronat

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 Lecha Kaczyńskiego 

Współpatronują
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Episkopat Polski w osobach:
J.E. Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu
J.E. Ks. Arcybiskupa Stanisława Nowaka – Metropolity Częstochowskiego
Pełniący Funkcję Prezydenta Miasta Częstochowy Piotr Kurpios



30 kwietnia, piątek

godz. 18.00 Archikatedra p.w. św. Rodziny, ul. Krakowska 15/17

Koncert inauguracyjny
pod honorowym patronatem Ambasadora Austrii Dr. Herberta Kraussa
oraz Konsula Generalnego Austrii Christophe Ceska

BOBBY MCFERRIN (USA) – wokal

Morphing Vienna Chamber Orchestra (Austria)

Tomasz Wabnic (Polska) – dyrektor artystyczny

Bilety:
I sektor - 150 zł
II sektor - 100 zł
wejściówki stojące - 40 zł

Bilety do nabycia na portalu www.ticketpro.pl.



godz. 21.00 Kościół Najświętszego Imienia Maryi, al. Najświętszej Maryi Panny 54

Poezja perskich mistyków

Zespół "Rozaneh" (Iran)

Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy

1 maja, sobota

godz. 16.00 Galeria Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater"

Wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Rodzińskiego
Droga Krzyżowa

godz. 18.00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41

J. F. Haendel Mesjasz
Gillian Keith – sopran
Iestyn Davies – kontratenor
James Gilchrist – tenor
Andrew Foster Williams – bass

RETROSPECT ENSEMBLE (Wielka Brytania)
Matthew Halls – dyrygent

Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy

godz. 21.00 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Śląska 20

"Chopin" – projekt z okazji obchodów Roku Chopinowskiego w 200 rocznicę urodzin kompozytora
reżyseria: Katarzyna Deszcz
scenografia: Andrzej Sadowski
wykonawcy: Zbigniew Zamachowski, Beata Schimscheiner, Dariusz Kowalski
Jerzy Sterczyński – fortepian
   
Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy


2 maja, niedziela

godz. 13.00 Jasna Góra, Kaplica Matki Bożej, ul. Kordeckiego 2

Inauguracja Liturgiczna Festiwalu – muzyka ze zbiorów jasnogórskich
Józef Elsner Msza op. 22 na chór męski i zespół instrumentów dętych (prawykonanie)
Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Zespół Instrumentów Dętych
Kazimierz Szymonik – dyrygent

godz. 18.00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41

Europejska Muzyka Chóralna XX i XXI wieku
Koncert pod honorowym patronatem Ambasadora Litwy Egidijusa Meilunas

Wręczenie nagród w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra
Vilnius Municipal Choir "Jauna Muzika" (Litwa)
Vaclovas Augustinas – dyrygent

Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy

godz. 21.00 Kościół św. Jakuba Apostoła, ul. Kilińskiego 8

Mistyczna muzyka średniowiecza
Koncert pod honorowym patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej Jana Sechter

"Schola Gregoriana Pragensis" (Czechy)
David Eben – dyrygent
Zespół "De Caelis" (Francja)
Laurence Brisset – kierownik artystyczny

Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy


3 maja, poniedziałek

godz. 16.00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41

Z historii festiwalowych prawykonań
PAMIĘCI MARKA JASIŃSKIEGO

Katarzyna Suska-Zagórska – mezzosopran
Dariusz Siedlik – baryton
Paweł Gusnar – saksofon
Marta Wróblewska – sopran
Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej (Polska)
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
Szymon Bywalec – dyrygent

W programie utwory: Mariana Borkowskiego, Marka Jasińskiego, Juliusza Łuciuka, Pawła Łukaszewskiego,
Józefa Świdra i Romualda Twardowskiego

Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy

godz. 19.00 Kościół Ewangelicko-Augsburgski, ul. Śląska 20
   
Muzyka Czarnego Lądu
The Sakala Brothers (Zambia)

Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy

godz. 21.00 Plac Biegańskiego

Widowisko "Logos" – Międzynarodowy Projekt Różnych Kultur
Reżyseria: Jerzy Bielunas
Muzyka: Mateusz Pospieszalski
Wykonawcy: Stanisława Celińska, Krzysztof Globisz, Robert Więckiewicz, Adam Nowak, Michał Sławecki, Joseph Malovany (USA), Rozaneh (Iran), Sirin (Rosja), Chór Synagogi pod Białym Bocianem, Zespół Kalokagatos, Teatr Tańca Włodzimierza Kucy,
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Violetta Bielecka  przygotowanie chóru
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego


4 maja, wtorek

godz. 18.00 Teatr im. A. Mickiewicza, ul. Kilińskiego 15
   
Muzyka Synagogalna
JOSEPH MALOVANY (USA) – kantor
Chór Synagogi pod Białym Bocianem (Polska)
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Stanisław Rybarczyk – dyrygent

Bilety do nabycia na portalu www.ticketpro.pl.

Bilety: 50 zł - normalny, 30 zł - ulgowy



godz. 21.00 Kościół Prawosławny pw. Ikony Częstochowskiej Matki Bożej, ul. Kopernika 23

Muzyka cerkiewna
Zespół Staroruskiej Muzyki Religijnej Sirin (Rosja)
Andriej Kotow – dyrygent

Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy


5 maja, środa

godz. 18.00 Jasna Góra, Bazylika, ul. Kordeckiego 2

Najwybitniejsi przedstawiciele muzyki jasnogórskiej
Aleksandra Zamojska – sopran
Jolanta Kowalska – sopran
Ewelina Rakoca – mezzosopran
James Oxley (Wielka Brytania) – tenor
Maciej Gocman – tenor
Marcin Wolak – bas
Polska Orkiestra XVIII wieku
Chór Kameralny Cantores Minores Wratislawienses
Piotr Karpeta – przygotowanie chóru
Tomasz Ślusarczyk – kierownik artystyczny
PAUL ESSWOOD (Wielka Brytania) – dyrygent  

Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy

godz. 21.00 Teatr im. A. Mickiewicza, ul. Kilińskiego 15

Muzyka muzułmańska
Ensemble "AL-KINDI" (Syria/Turcja)
Sheikh Habboush 
WIRUJĄCY DERWISZE z Aleppo
Julien Jalal Eddine Weiss (Francja) – dyrektor artystyczny 

Bilety do nabycia na portalu www.ticketpro.pl.

Bilety: 50 zł - normalny, 30 zł - ulgowy



6 maja, czwartek

godz. 18.00 Archikatedra p.w. Św. Rodziny, ul. Krakowska 15/17

Koncert finałowy
Krzysztof Penderecki Siedem Bram Jerozolimy

Iwona Hossa – sopran
Sandra Trattnigg (Austria/Niemcy) – sopran
Ewa Wolak – alt
Rafał Bartmiński – tenor
Tomasz Konieczny – bas
Jerzy Trela – narrator
   
Chór Polskiego Radia
Małgorzata Orawska – przygotowanie chóru
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis"
Jan Łukaszewski – przygotowanie chóru
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia"
Anna Szostak – przygotowanie chóru
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
KRZYSZTOF PENDERECKI – dyrygent

Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy


Imprezy towarzyszące:

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Człowiek - Wiara - Kultura"

Seminarium naukowe

ETNO*C

Sesja muzykologiczna

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013





PATRONAT MEDIALNY


Imprezy cykliczne

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Projekty zagraniczne Dni Europejskiej Kultury Ludowej Noc Kulturalna Festiwal im. Kaliny Jędrusik Światowy Kongres Częstochowian Dni Kultury Chrześcijańskiej Dni Częstochowy Artquake Jazz kameralnie Promocje książek CLASSIC TEA inne

Galerie

wykonanie internet plus